Licencja | Open Source
Pisząc licencję YetiForce naszym priorytetem było stworzenie licencji, która nie tylko jest przejrzysta i łatwa do zrozumienia, bez zawiłych zapisów i niejasności, ale również takiej, która nie będzie tworzyła niepotrzebnych ograniczeń w firmach, które zdecydowały się na wybór YetiForce.
Treść Licencji oraz wszystkie dotychczasowe wersje Licencji znajdziesz:
- Na naszej stronie w zakładce Licencja
- W naszym repozytorium GitHub w pliku [LICENSE] (https://github.com/YetiForceCompany/YetiForceCRM/blob/developer/LICENSE)
- Podczas instalacji systemu.
Co to jest licencja?
Licencja jest to upoważnienie do korzystania z czyjegoś dobra niematerialnego [np. oprogramowania]. Niezależnie od rodzaju licencji, należy pamiętać, że licencja zawiera istotne informacje o naszych prawach i obowiązkach.
Zawsze czytaj licencje!
Od strony biznesowej, każda licencja to rodzaj umowy, na którą się zgadzamy, co oznacza w praktyce, że nienależyte wykonanie umowy, wiąże się z odpowiedzialnością cywilną a w niektórych przypadkach również odpowiedzialnością karną. Dlatego zawsze czytajmy licencję, a w przypadku wątpliwości skonsultujmy je z prawnikiem.
Mniej znaczy lepiej!
W praktyce im krótsza licencja tym lepsza [zasada sprawdza się w 99% przypadków i dotyczy strony, która korzysta z licencji], wynika to z faktu, że licencja zawsze służy ograniczaniu praw i narzucania określonych zasad. Jeżeli masz przed sobą długą licencję, której nie rozumiesz, to najczęściej jest to działanie celowe, w którym właściciel praw chce "ukryć" pewne zapisy korzystne dla siebie.Bardzo dobrym przykładem licencji są licencje MIT oraz BSD (3-Clause).
Wyjątek od tej reguły stanowi brak licencji lub licencja, która niejasno opisuje przyznanie praw lub zrzeczenia się gwarancji [np. WTFPL]. Takie licencje odradzamy [pomimo, że są bardzo krótkie], ponieważ stanowią spore ryzyko na tle prawnym.
Co to jest open source?
Otwarte oprogramowanie jest to licencja na mocy której właściciel praw autorskich przyznaje użytkownikom prawa do badania, zmiany i rozpowszechniania oprogramowania w ramach licencji wolnego oprogramowania.
Open source w praktyce
W internecie występuje wiele definicji otwartego oprogramowania [open source], a do najbardziej powszechnych można zaliczyć tą opublikowaną przez OSI https://opensource.org/osd. Od strony biznesowej, otwarte oprogramowanie daje z reguły znacznie większe możliwości rozbudowy i rozwoju niż oprogramowanie zamknięte.
Główną ideą towarzyszącą otwartemu oprogramowaniu jest możliwość używania, modyfikowania i rozpowszechniania oprogramowania co oznacza większą swobodę biznesową dla użytkowników. Chociaż licencji otwartych jest bardzo dużo i niektóre licencję są dyskusyjne od strony biznesowej, to najczęściej stanowią lepszą alternatywę niż oprogramowanie zamknięte.
Czy każda licencja open source jest dobra dla mojego biznesu?
Należy pamiętać, że przed podjęciem wyboru oprogramowania należy szczegółowo zapoznać się z jego licencją. To, że oprogramowanie jest przez kogoś opisane jako open source, nie oznacza, że jest najlepszym wyborem dla danej organizacji.
Z perspektywy producenta oprogramowania
Jeżeli tworzysz oprogramowanie i chcesz korzystać z dobrodziejstw open source, wówczas najlepszym wyborem mogą być licencje liberalne, które nie narzucają zasad copyleft [np. MIT, BSD 3] a jednocześnie mogą być łączone z innymi licencjami w bardzo obszernym zakresie. A jeżeli chcesz, swoje oprogramowanie mocno chronić biznesowo [np. stosując zasadę copyleft], wówczas lepszym rozwiązaniem może być licencja GPL v3 [General Public License v 3].